Historia szkoły
Decyzja o powołaniu szkoły była poprzedzona wieloletnimi staraniami i dążeniami szerokiego aktywu światłych, często już bezimiennych artystów i działaczy, którzy w powołaniu szkoły państwowej, kształcącej nowe kadry, widzieli jedyną drogę do podniesienia statusu artysty cyrkowego oraz rangi i stabilizacji zawodowej artystów cyrkowych w Polsce.
które było dwuletnią, pomaturalną szkołą artystyczną II stopnia. Absolwenci PSC otrzymywali dyplom aktora cyrkowego określonej specjalności. Studium mogło przyjąć 35 słuchaczy, którym zapewniono miejsce w internacie. Program nauczania obejmował 18 przedmiotów, realizowanych w łącznym wymiarze tygodniowym dla ucznia – 30 godzin oraz 2 godziny nadobowiązkowe przeznaczone na jezyk obcy.
Organizacja nauki w Studium była uzależniona od warunków dyktowanych przez Zakład Widowisk Cyrkowych, na terenie którego zlokalizowane było Studium. W okresie od września do końca stycznia nauka odbywała się w Julinku. W lutym słuchacze mieli wakacje zimowe, natomiast w marcu Studium realizowało program wybranych przedmiotów praktycznych poza terenem Julinka, na obozie kondycyjno - szkoleniowym w Bukowinie Tatrzańskiej lub w Przesiece, Karpaczu, Szklarskiej Porębie. W omawianym okresie (luty - marzec) obiekty szkoleniowe oraz internat przekazywane były do dyspozycji Działu Szkolenia ZWC, który w tym czasie w sposób najbardziej intensywny prowadził szkolenie i doskonalenie artystów. Dalsza realizacja programu nauczania odbywała się w Julinku od 1 kwietnia do końca czerwca. W lipcu słuchacze pierwszego roku odbywali praktykę zawodową w jednostkach cyrkowych, a w sierpniu mieli drugi miesiąc wakacji. Przedstawiony układ organizacji roku szkolnego Studium, został formalnie zatwierdzony zarządzeniem Ministra Kultury i Sztuki Nr 27 z 9 marca 1970 r.
Zaplecze Studium do 1992 roku stanowił nie istniejący już Zakład Widowisk Cyrkowych (ZWC) zapewniający kontynuację pracy szkoleniowej, której efektem był opracowany i przygotowany indywidualny lub grupowy program artystyczny tzw. "numer cyrkowy". Uczniowie Studium w ramach specjalizacji zawodowej przygotowywani byli jedynie od strony umiejętności technicznych. Pracę nad właściwym kształtem "numeru cyrkowego" rozpoczynali po przejściu na etat do (ZWC), który zatrudniał dla nich specjalistów, instruktorów, choreografa i reżysera. Łączny czas przygotowania "numeru" mogącego podjąć pracę w cyrku trwał 3 - 4 lata. Koszty z tym związane (rekwizyty, kostiumy, oprawa muzyczna, wynagrodzenie osób zaangażowanych w tworzenie "numeru cyrkowego"), pokrywał (ZWC). Nagłe i bardzo niekorzystne dla Studium zmiany nastąpiły po prywatyzacji Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych, a tym samym likwidacji Zakładu Widowisk Cyrkowych oraz Ośrodka Szkolenia i Doskonalenia Artystów. Nastąpiła wówczas prywatyzacja Cyrku polskiego. Utracone zostało zaplecze: techniczne i dydaktyczne (rekwizyty, kostiumy, kadra specjalistyczno pedagogiczna); socjalne (stołówka, sklep ogólnospożywczy, gabinet lekarsko - rehabilitacyjny). Załamał się funkcjonujący przez 25 lat system szkoleniowy zapewniający powstawanie "numerów cyrkowych".
w Julinku przez trzydzieści dwa lata swojej działalności wykształciło 312 absolwentów, w tym wiele gwiazd areny cyrkowej i estrady podziwianych w Polsce i za granicami kraju m.in. na Międzynarodowych Festiwalach Sztuki Cyrkowej w Monte Carlo oraz w Madrycie, w Hawanie, w Paryżu, w Londynie.
Dyrektorzy Państwowej Szkoły Cyrkowej oraz Państwowego Studium Cyrkowego w Julinku:
mgr Leon PIETRUCH | 1967 – 1969 |
mgr Stanisław PIETRUCH | 1969 – 1974 |
mgr Januariusz MALCZEWSKI | 1974 – 1981 |
mgr Janusz MITURA | 1981 – 1984 |
mgr Bronisław RYBAŁKO | 1984 – 1991 |
mgr Anna BORKOWSKA | 1991 – 1999 |
2019 © PSSC. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Web by blatni.pl
Państwowa Szkoła Sztuki Cyrkowej w Julinku jest w trakcie realizacji programu „Sztuka Cyrkowa dawniej i dziś”. Dofinansowanie programu nastąpi ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.