PSSC

W 1950 roku w Julinku, położonym w województwie mazowieckim, w powiecie warszawskim zachodnim, w gminie Leszno na skraju Puszczy Kampinoskiej powstaje Baza Cyrkowa z zapleczem szkoleniowo-technicznym.

Na jej terenie…

…wybudowano dwie kopuły cyrkowe z arenami, tunele łączące pomieszczenia dla dzikich zwierząt z areną, stajnię, wybiegi dla koni, słoni, basen dla fok oraz centrum weterynaryjne.

Baza była…

…wyposażona w salę gimnastyczną, hotel, stołówkę, budynki biurowe, baraki mieszkalne, warsztaty techniczne, cztery hale magazynowe, wiaty, stację diagnostyczną, kotłownie, studnie głębinowe.

Ośrodek…

…w chwili rozkwitu był największą bazą cyrkową w Europie. Od samego początku na terenie Bazy rozwijało się centrum szkoleniowe.

Państwowa Szkoła Cyrkowa w Julinku.

Na mocy zarządzenia nr 173 Ministra Kultury i Sztuki z dnia 31 grudnia 1966 roku została powołana dwuletnia eksperymentalna szkoła artystyczna II stopnia pod nazwą Państwowa Szkoła Cyrkowa w Julinku.

Powołanie Szkoły Cyrkowej było i jest do tej pory wypełnieniem istotnej luki w systemie szkolnictwa artystycznego w Polsce. Jest to bowiem jedyna w naszym kraju szkoła przygotowująca do wykonywania zawodu aktora cyrkowego.

Przez kolejne lata szkoła zmieniała zarówno swoją nazwę jak i siedzibę. Obecnie jest to Państwowa Szkoła Sztuki Cyrkowej w Julinku.


Galeria

IX 1967 – VIII 1999 – Julinek

IX 1999 – I 2010 – Warszawa, ul. Narbutta

II 2010 – X 2014 – Warszawa, ul. Sołtyka

XI 2014 – obecnie – Julinek

Państwowa Szkoła Sztuki Cyrkowej w Julinku jest w trakcie realizacji programu „Sztuka Cyrkowa dawniej i dziś”. Dofinansowanie programu nastąpi ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.