O szkole

O szkole

Państwowa Szkoła Sztuki Cyrkowej w Julinku

W 1950 roku w Julinku, położonym w województwie mazowieckim, w powiecie warszawskim zachodnim, w gminie Leszno na skraju Puszczy Kampinoskiej powstaje Baza Cyrkowa z zapleczem szkoleniowo-technicznym.

Na jej terenie…

…wybudowano dwie kopuły cyrkowe z arenami, tunele łączące pomieszczenia dla dzikich zwierząt z areną, stajnię, wybiegi dla koni, słoni, basen dla fok oraz centrum weterynaryjne.

Baza była…

…wyposażona w salę gimnastyczną, hotel, stołówkę, budynki biurowe, baraki mieszkalne, warsztaty techniczne, cztery hale magazynowe, wiaty, stację diagnostyczną, kotłownie, studnie głębinowe.

Ośrodek…

…w chwili rozkwitu był największą bazą cyrkową w Europie. Od samego początku na terenie Bazy rozwijało się centrum szkoleniowe.

Państwowa Szkoła Cyrkowa w Julinku.

Na mocy zarządzenia nr 173 Ministra Kultury i Sztuki z dnia 31 grudnia 1966 roku została powołana dwuletnia eksperymentalna szkoła artystyczna II stopnia pod nazwą Państwowa Szkoła Cyrkowa w Julinku.

Powołanie Szkoły Cyrkowej było i jest do tej pory wypełnieniem istotnej luki w systemie szkolnictwa artystycznego w Polsce. Jest to bowiem jedyna w naszym kraju szkoła przygotowująca do wykonywania zawodu aktora cyrkowego.

Przez kolejne lata szkoła zmieniała zarówno swoją nazwę jak i siedzibę. Obecnie jest to Państwowa Szkoła Sztuki Cyrkowej w Julinku.

Nauka w Szkole jest bezpłatna

szkoła jest trzyletnia:
- 1 rok przygotowania ogólnego
- 2 lata specjalizacji

Absolwenci otrzymują tytuł aktora cyrkowego o zrealizowanej przez siebie specjalizacji

pierwszy rok w szkole

obejmuje kształtowanie sprawności w dyscyplinach: -akrobatyka -gimnastyka -ekwilibrystyka -żonglerka
-taniec
-gra aktorska
ponadto uczniowie mają też zajęcia teoretyczne:
-język niemiecki
-zasady zdrowego żywienia z elementami anatomii

drugi rok w szkole

w drugim roku nauczania uczniowie wybierają swoją specjalizację z którą będą kończyć szkołę i realizują ją w wymiarze 12 godzin tygodniowo.
Wciąż współpracują z choreografem oraz reżyserem, uczą się charakteryzacji kontynuując zasady zdrowego żywienia z elementami anatomii i język niemiecki

trzeci rok w szkole

Podczas trzeciego roku uczniowie kontynuują wybraną przez siebie specjalizację w tym samym wymiarze czasu. W dalszym ciągu współpracują z choreografem i reżyserem w celu wykonania zarówno swojego występu tzw. "numeru" jak i tworzenia wspólnie spektaklu dyplomowego.
wciąż kontynuowany jest język niemiecki i dodany zostaje przedmiot: historia cyrku

Lorem ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam tellus ipsum, aliquet non nisl id, hendrerit mattis nibh. Donec maximus iaculis mauris vel euismod. Nulla maximus, nisl quis convallis volutpat, dolor lacus porta arcu, pretium aliquet sem nibh pharetra urna. Proin vel dui placerat, tempor mi ut, efficitur augue.

Państwowa Szkoła Sztuki Cyrkowej w Julinku jest w trakcie realizacji programu „Sztuka Cyrkowa dawniej i dziś”. Dofinansowanie programu nastąpi ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.