WAŻNE INFORMACJE DOTYCZĄCE NAUKI W SZKOLE

Interesuje Cię sztuka cyrkowa bądź występy na arenie lub estradzie?

Sprawdź swoje możliwości – podejmij naukę w PSSC. Wejdź w zakładkę Rekrutacja – znajdziesz tam szegółowe informacje o zasadach naboru kandydatów do szkoły.

PSSC jest szkołą artystyczną z 50-letnią tradycją. Nauka w szkole jest nieodpłatna. Po ukończeniu nauki w szkole i zaliczeniu egzaminu państwowego, uzyskujesz dyplom aktora cyrkowego, który daje Ci możliwość pracy nie tylko w cyrku, ale także na estradzie, w teatrze, w filmie, kabarecie, variette, reklamie itp. Możliwości zawodowe są bardzo duże i perspektywiczne.

Zajęcia w formie wieczorowej prowadzone są 5 razy w tygodniu: od poniedziałku do piątku, w godz. 0900 – 2100.

Uczniowie mają możliwość zamieszkania w pawilonie na terenie Julinka (pokoje trzy, cztero i pięcioosobowe; opłata 300 zł/m-c).

O przyjęcie do klasy pierwszej szkoły sztuki cyrkowej może ubiegać się kandydat, który w danym roku kalendarzowym kończy co najmniej 13 lat oraz nie więcej niż 23 lata (jeżeli kandydat posiada wyjątkowe zdolności istnieje tolerancja wieku).

Dla kandydatów zamierzających podjąć naukę w szkole opracowano trzyletni program nauczania (bez pionu ogólnokształcącego).

W klasie pierwszej uczeń poznaje podstawowe techniki cyrkowe:

akrobatykę (solową i zespołową),
gimnastykę (na trapezie),
żonglerkę (solową i zespołową),
ekwilibrystykę (na rolla-bolla, linie poziomej, wolnej drabinie,
monocyklu lub balansując perszem),
natomiast w kolejnych dwóch latach nauki realizuje wybraną specjalność artystyczną oraz uczestniczy w zajęciach z charakteryzacji i historii cyrku. Cały cykl nauki obejmuje ponadto zajęcia z elementów gry aktorskiej, pantomimy, technik tanecznych oraz anatomii.

W szkole prowadzi się kształcenie w następujących specjalnościach artystycznych – solowych i zespołowych:

akrobata (parterowy i powietrzny),
gimnastyk (na trapezie, sztrabatach, linie pionowej, szarfach-silkach),
ekwilibrysta (na rolla-bolla, linie poziomej, wolnej drabinie, monocyklu lub balansujący perszem),
żongler (maczugami, piłkami, kółkami-obręczami lub żonglujący nogami – antypodysta),
mim,
klaun.
Specjalności są realizowane pod kątem predyspozycji, umiejętności i możliwości każdego ucznia.

Zespół nauczycieli PSSC tworzą wysoko wykwalifikowani specjaliści, absolwenci wyższych uczelni artystycznych oraz Akademii Wychowania Fizycznego, posiadający umiejętności pedagogiczne i znaczny dorobek zawodowy.

Festiwal cyrkowy w Hanoi 2019

Wietnamskie Ministerstwo Kultury, Sportu i Turystyki, będące organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Cyrkowego (The International Circus Festival, 14-21.10.2019, Hanoi) zaprasza polskie grupy cyrkowe do